وزیر ورزش و جوانان: به فکر بازی‌های آسیایی و المپیک باشیم

دکتر حمید سجادی از مدیران کل فدراسیون‌ها و روسای فدراسیون‌ها خواست با برنامه‌ریزی دقیق از حالا به فکر بازی‌های آسیایی و المپیک باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور و به نقل از وزارت ورزش و جوانان، حمید سجادی در دومین روز از همایش ملی مدیران ورزش و جوانان و فدراسیون‌های ورزشی خطاب به مدیران کل استان‌ها و روسای فدراسیون‌ها اظهار داشت: بعد از این جلسه باید فعالیت و پویایی خود را بیشتر کنیم و با یکدلی و فتوت بتوانیم اهداف خود را به جلو ببریم. آنچه باقی می‌ماند چیزی مهم‌تر از خدمت به جوانان و مردم کشور نیست و اینکه بعد از این خدمت بتوانیم نتیجه آن را ببینیم.

وی افزود: اقدامات ما باید طوری باشد که هرگاه ورزش را از بیرون نگاه کردند خوبی‌های آن را ببیند. فرهنگ ما بسیار غنی است و باید آنچه در این فرهنگ مثل فتوت و مردانگی وجود دارد را در همه حوزه ها بازهم نهادینه کنیم. در مقطعی شاهد برخی مسائل مثل دوپینگ در ورزش بودیم ولی خدا را شکر درحال حاضر با ورزش پاک روبرو هستیم و برخی از کاروان های ورزشی ما به نام کاروان پاک است. خدمت به نسل جوان باید منجر به این شود که خدای نکرده شاهد بی‌اخلاقی در ورزش نباشیم.

وزیر ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم یک استعداد را به موقع پیدا کنیم و او را هدایت و به جامعه تحویل دهیم قطعا کارنامه درخشانی از خود به جا خواهیم گذاشت و یک خدمت به جامعه است. در ورزش وظیفه سنگینی برعهده داریم و باید از همه این استعدادها به خوبی حمایت کنیم.

وی افزود: در وزارت ورزش و جوانان مباحث آنقدر مهم است که دو شورای عالی به ریاست رییس جمهور داریم. در شورای عالی ورزش باران چشمه و خانم شیرزاد را به رییسی معرفی کردیم و از ایشان حکم گرفتند. امیدوارم که بتوانیم خوراک خوبی برای این شورا مهیا کنیم.

 سجادی همچنین درخصوص نگاه موجود به شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی گفت: اعتقاد ما این است که شرکت توسعه باید بازوی توانمند فدراسیون‌ها باشد و باری از روی دوش آنها بردارد. ما از شرکت توسعه به دنبال گرفتن سود نیستیم بلکه می‌خواهیم خدمات بهتری ارائه دهد. اینکه فدراسیون‌های ما مثل تنیس و گلف برای زمین دچار مشکل نشوند. تاکید ما به شرکت توسعه خدمت رسانی بهتر به فدراسیون‌ها است. هرچند که باید منافع شرکت توسعه نیز مرتفع شود.

وی همچنین با مهم برشمردن بحث اقتصاد ورزش عنوان کرد: اقتصاد در ورزش بحث روز است و ادارات کل باید به موضوع اقتصاد ورزش در روستاها توجه داشته باشند. اگر به این موضوع توجه داشته باشیم اتفاقات خوبی برای توسعه ورزش خواهد افتاد.

وی در ادامه با نقل قول صحبت‌های رییس‌جمهور از فرمایشات مقام معظم رهبری درخصوص توجه به نخبگان کشور اظهار داشت: رهبر انقلاب از رییس‌جمهور خواستند که تمام دستگاه‌های اجرایی می‌بایست از سایر نخبگان کشور استفاده کنند و با تشکیل جلسات از نظرات آنها برای توسعه حوزه مربوطه بهره بگیرید.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به اهمیت قرار گرفتن حوزه قهرمانی گفت: به زودی بازی‌های آسیایی فرا می رسد و بعد از آن نیز المپیک را خواهیم داشت. نباید بی تفاوت به این دو رویداد مهم باشیم و همه استان‌ها و فدراسیون‌ها باید از همین الان استارت بزنند که حضور موفقی در این دو رویداد داشته باشیم.

وی افزود: درست است که در بازی‌های قونیه حضور داشتیم ولی موفقیت در این بازی‌ها تنها ملاک نیست و باید به فکر بازی‌های آسیایی و المپیک پاریس باشیم.

سجادی ادامه داد: یک فدراسیون جدید به نام آمادگی جسمانی تشکیل شد و این آخرین فدراسیون نخواهد بود و قطعا چند رشته دیگر نیز وجود دارد که باید از فدراسیون خود تفکیک شود. استان‌ها باید این آمادگی را داشته باشند که اگر فدراسیونی اضافه شود در استان‌ها به فکر تشکیل هیات و مکان آن باشند.

سجادی همچنین درخصوص حوزه معاونت جوانان تاکید داشت: از ادارات کل و فدراسیون‌ها می‌خواهم که موضوع جوانان را در دولت جدید جدی‌تر پیگیری کنند.

وی گفت: اولین شورای عالی جوانان در روز 23 اسفندماه بعد از 10 سال تشکیل شد. یکی از تصمیمات در این نشست انتخاب مشاور جوانان برای رییس جمهور بود. یکی دیگر از تصمیم‌گیری‌ها این بود که جایگاه معاون جوانان را ارتقا دهیم و معاون جوانان به جای وزیر به عنوان دبیر شورای عالی جوانان انتخاب شود.

وی تصریح کرد: ادارات کل نیز باید این را مدنظر داشته باشند که برای انتخاب معاون جوانان خود انتخاب دقیق‌تری داشته باشند. منظم شدن ستاد ساماندهی امور جوانان دیگر موضوعی است که باید ادارات کل به آن اهتمام داشته باشند و مصوبات آن را انجام دهند.

سجادی ادامه داد: قانون جوانی جمعیت و مباحث مرتبط با خانواده بسیار مهم است. ادارات کل می‌توانند یک قرارگاه تشکیل دهند و در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهند. رییس جمهور در شورای عالی جوانان از چند وزارت خواستند که موضوع قانون جوانی جمعیت را پیگیری کنند.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به سفرهای استانی رییس‌جمهور اظهار داشت: دور اول سفرهای استانی رییس جمهور تمام شد و در این مدت هر 9 روز دکتر رییسی به یک استان سفر کردند. قطعا تمام این سفرها بسیار سخت است از این نظر که نفرات زیادی در هر سفر حضور دارند و باید برای آنها برنامه ریزی شود. از همه ادارات کل می‌خواهیم که مصوبات سفرهای استانی منظم پیگیری شود و هرجا که با مشکلی مواجه می شوند به ما اطلاع رسانی کنند.

وی یادآور شد: ادارات کل استان‌ها می‌بایست جهاد تبیین را مدنظر داشته باشند و حتی اگر به یک پیشکسوت رسیدگی می‌شود این اقدام اطلاع رسانی شود. این موضوع ریا نیست چون باعث می شود که دیگران از این اقدامات الهام بگیرند. بخشی از گزارش بنده در هیات دولت نیز همیشه ارائه خبرهای حوزه ورزش و جوانان است که رییس جمهور نیز با دقت به این مسائل گوش می دهند.

وی در پایان گفت: وقتی یک موفقیت در حوزه ورزش بانوان صورت می‌گیرد با اشتیاق به این موضوع می‌پردازند. تبیین این زحمات باید در استان‌ها نیز مورد توجه باشد چون وقتی نتیجه زحمات منعکس می شود قطعا برای همه همکاران ایجاد انگیزه می‌شود.